مقایسه‌ جامع جک صوتی ۳.۵ میلی متری با USB نوع C و صدای بی سیم

مقایسه‌ جامع جک صوتی ۳.۵ میلی متری با USB نوع C و صدای بی سیم

بعد از این که عکس ها متفاوتی از آیفون ۷ و شایعاتی در باب حذف شدن جک صوتی ۳.۵ میلی‌متری هدفون آن در محیط مجازی پخش شد، جهان تکنولوژی دچار آشفتگی شدیدی شد. به طوری که دیگر تولیدکنندگان تلفن های همراه هوشمند، در این عرصه پیش دستی کرده و عده ای از نمونه‌های موبایل هوشمند خود را بدون جک صوتی معرفی کردند. در حقیقت، تولیدکنندگان با این کار به روش پیش‌گیرانه‌ای رقابت خود را با نسل بعدی آیفون کمپانی اپل شروع کرده و با پیش دستی کردن، به آشفتگی جهان تکنولوژی دامن زده‌اند.

در این مقاله به فرضیه‌ی حذف جک صوتی و بهره برداری از درگاه لایتنینگ یا USB نوع C به عنوان خروجی صدا به ترتیب در ابزار‌های اپل و ابزار‌های اندرویدی خواهیم پرداخت. پیشتر‌ی مقاله نیز مزایا و معایب هر یک از خروجی‌های صوتی دیجیتال و آنالوگ را گفته و به چرایی تعلق یا عدم تعلق تکنولوژی صوتی آتی به درگاه‌های لایتنینگ و یواس‌بی نوع C، به طرز شفاف جواب خواهیم داد. بررسی و مقایسه‌ی این تکنولوژی‌ها هیچ اثری بر نگاه اتخاذ شده‌ی کمپانی‌های تولید کننده‌ی موبایل هوشمند و تبلت نخواهد داشت؛ حتی مصرف کنندگان باید به عنوان یک کاربر، مزایا و معایب هر یک از تکنولوژی‌ها را ارزیابی کرده و بعد از کسب معلومات کافی در این عرصه، با انتخاب و خرید موبایل هوشمند حاوی تکنولوژی مورد نظر، به آن‌ها رای داده و باعث ماندگاری طولانی مدت آن تکنولوژی شوند. برای نمونه، جک صوتی ۳.۵ میلی‌متری در سال ۱۹۱۰ اختراع شده و با کمال تعجب تا اینجای کار منسوخ نشده است.

تلفن های همراه هوشمند حاوی مدار مجتمع (IC) کدک صوتی هستند که همه‌ی پردازش‌های صوتی موجود در موبایل هوشمند را بر عهده دارد.

قبل از این که مزایا و معایب هر یک از خروجی‌های صوتی دیجیتال و آنالوگ را بیان کنیم، تصمیم گرفته ایم که شما را اندکی با نحوه‌ی پردازش صوتی در تلفن های همراه هوشمند آشنا کنیم. مانند هر رایانه، تلفن های همراه هوشمند پیشرفته هم حاوی مدار مجتمع (IC) کدک صوتی هستند که جواب‌گوی همه‌ی پردازش‌های صوتی موجود در موبایل هوشمند مصرف کنندگان است. مدار مجتمع گفته شده شامل بخش‌های اصلی مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC)، مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) و یک آمپلی‌فایر (amplifier) همراه با دیگر موارد است. هر صوتی که وارد موبایل هوشمند شده یا از آن خارج می‌شود، به دلیل‌ی چیپ کوچک کدک صوتی است که از پردازشگر‌ی سیستم روی چیپ (SoC) اصلی ابزار جدا بوده و حدودا کم‌تر از ۵ میلی‌متر مربع در مادربرد موبایل هوشمند فضا اشغال می‌کند.

مبدل دیجیتال به آنالوگ، صداهایی مانند موسیقی و آهنگ رابطه‌های دریافتی را که از موبایل هوشمند خارج می‌شود، پردازش می‌کند. بخش آپلی‌فایر چیپ مجتمع گفته شده، سیگنال‌های آنالوگ را به منظور شنیده شدن از روش بلندگوی ابزار، هندزفری و هدفون تقویت می‌کند. مبدل آنالوگ به دیجیتال هم، سیگنال‌های دریافتی از میکروفون‌های ابزار یا هدفون وصل به گوشی را پردازش می‌کند. پردازش سیگنال‌های مختلف و بی‌پایانی مانند اعمال افکت‌های صوتی در موسیقی، حذف نویز صوتی محیط در لحظه رابطه‌های تلفنی و سیگنال‌های دریافتی از میکروفون‌های چندگانه، درون این پردازشگر‌ی کوچک کدک صوتی انجام می‌شود. پیشتر میتوانید چیپ کدک صوتی WCD9335 تولید کمپانی کوالکام (Qualcomm) را که با رنگ آبی تیره در مادربرد گوشی گلکسی اس ۷ می باشد، ببینید. این تصویر به وسیله‌ی صاحبنظران وب‌سایت iFixit که درجه‌ی تعمیرپذیری و قطعات داخلی ابزار‌های هوشمند را بررسی می‌کنند تهیه شده است.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

بیش‌تر تلفن های همراه هوشمند معرفی شده، حاوی مدار مجتمع کدک صوتی منفرد هستند که عملکردی شبیه به به کارت صوتی روی برد (onboard) رایانه‌ها دارند. کیفیت این پردازشگر‌ها برای بیش‌تر مصرف کنندگان کفایت می کند. این پردازشگر‌ها در هر سال افزایش یافته و پیشرفته‌تر می‌شوند. بسیاری از تولیدکنندگان، به دلیل صرفه‌ی اقتصادی استفاده‌ی در یک لحظه از پردازشگر‌ی سیستم روی چیپ اصلی و کدک صوتی کمپانی کوالکام، در تلفن های همراه هوشمند خود از کدک صوتی این تولیدکننده سود می‌برند. با اینحال در این بین، کمپانی‌هایی مانند اپل هم وجود دارند که از پردازشگر‌های ویژه خود یا پردازشگر‌های تولید کمپانی میکروالکترونیک Wolfson استفاده می‌کنند. سه کمپانی گفته شده، رایج‌ترین تامین‌کنندگان کدک‌های صوتی برای موبایل هوشمند هستند که این ایام کوالکام در صدر انتخاب کمپانی‌های تولید کننده‌ی موبایل هوشمند قرار دارد.

ولی باید گفت، عده ای از کمپانی‌ها پا را فراتر قرار داده و در جستجوی بهره برداری از مولفه‌های با کیفیت بسیار بالا هستند. این حالت شبیه به به بهره برداری از یک کارت صوتی پیشرفته‌ی اضافی برای رایانه است. این کدک صوتی تازه همراه با بخش استاندارد مستقر بوده و معمولا پردازش‌های مربوط به پخش موسیقی و رابطه‌ها را بر عهده دارد با اینحال هنوز پردازش‌های صوتی کم ارزش برعهده‌ی پردازشگر‌ی استاندارد قرار دارند. معمولا این‌گونه پردازشگر‌ها حاوی نرخ نمونه‌برداری (sample rate) بالاتری برای انجام تبدیلات بوده و شامل یک آمپلی‌فایر توانمند هستند که برای اصوات حاوی نرخ بیت (bit rate) بالا و هدفون‌های با ایمپیدانس (impedance) بالا خوب‌تر است. حتی عده ای از کمپانی‌ها از این هم فراتر رفته و از تقویت کننده‌ی (آمپلی‌فایر) مجزایی برای داشتن خروجی صوتی توانمند سود می‌برند. گوشی‌های ال‌جی V10، لنوو Vibe X3، اَکسون کمپانی ZTE و عده ای از نمونه‌های BoomSound کمپانی HTC حاوی واحد مبدل دیجیتال به آنالوگ و تقویت کننده‌ی صوتی مجزایی بر روی برد اصلی خود هستند.

با استناد به موارد گفته شده، پیشتر‌ی مقاله روند پردازش و مراحل رسیدن صدا به گوش کاربر را بیان خواهیم کرد. پردازشگر‌ی سیستم روی چیپ، داده‌های دیجیتالی را برای مبدل شدن به سیگنال‌های آنالوگ به پردازشگر‌ی کدک صوتی می فرستد. این سیگنال‌های آنالوگ به وسیله‌ی بخش آمپلی‌فایر بهینه شده و به جک صوتی هدفون یا اسپیکر داخلی موبایل هوشمند ارسال می‌شود. سپس هدفون وصل به گوشی، سیگنال‌های صوتی بهینه شده را دریافت کرده و از آن برای تحریک کردن سیم‌پیچ صوتی (voice coil) خود استفاده می‌کند. سیگنال‌ها از سیم‌پیچ صوتی به درایورها (بخش تولید کننده‌ی صدا) رسیده و بالاخره صدا تولید می‌شود.

روند تولید و انتقال صدا از روش یواس‌بی صوتی (USB audio) دارای اختلاف از جک صوتی ۳.۵ میلی‌متری است.

با اینحال روند تولید و انتقال صدا از روش یواس‌بی صوتی (USB audio) دارای اختلاف است. به طوری که پردازشگر‌ی سیستم روی چیپ، داده‌های دیجیتالی را به روش مستقیم به درگاه یواس‌بی صوتی از نمونه: لایتنینگ، میکرو یو‌اس‌بی و USB نوع C می فرستد. تحت این شرایط، پردازش صوتی بر دوش ابزار خروجی مانند هدفون خواهد بود. با این وجود از آنجایی که بلندگوی هدفون قادر به توزیع سیگنال دیجیتالی نبوده و ما هم نمی‌توانیم چنین سیگنال‌هایی را درک کنیم، سیگنال دیجیتالی ارسال شده به هدفون باید به سیگنال آنالوگ مبدل شود. این همان دلیلی است که هر ابزار صوتی وصل شده به درگاه یواس‌بی را ملزم به بهره برداری از مبدل‌های DAC و ADC داخلی برای پردازش سیگنال صوتی دیجیتال می‌کند. بعد از مبدل سیگنال دیجیتال دریافتی به سیگنال آنالوگ، آن را به بخش تقویت کننده می فرستد که این بخش هم باید در داخل هدفون وصل به درگاه یواس‌بی مستقر باشد. بالاخره صدای بهینه شده به روش سیگنال آنالوگ به بلندگوها ارسال شده و باعث تولید صدا می‌شود. این بخش‌ها نیروی الکتریکی نیاز خود را از درگاه یواس‌بی ابزار تامین می‌کنند.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

نمونه‌ی تکنولوژی یواس‌بی نوع C را می‌توان در هدفون کمپانی LeEco که همراه با موبایل هوشمند تازه Le Max2 و Le 2 خود به فروش می‌رساند، مشاهده کرد. در این هدفون‌ها، قطعات پردازشی صدا از نمونه DAC، ADC و تقویت کننده در قسمت میانی کابل هدفون و معمولا نزدیک به درگاه یواس‌بی قرار گرفته‌اند. مکان قطعات پردازشی می‌تواند در عده ای از هدفون‌ها تغییر کرده و داخل ماژول میکروفون یا درون واحدهای درایور قرار بگیرد. روند گفته شده یک تکنولوژی نوظهور نبوده و از مدت‌ها قبل در هدفون‌های بلوتوث می باشد. این هدفون‌ها سیگنال‌های خالص دیجیتالی را از موبایل هوشمند دریافت کرده و سپس مجبور به پردازش آن‌ها هستند. این هدفون‌ها حتی حاوی مداری اضافی برای کنترل و پردازش کردن سیگنال‌های بی‌سیم هستند. اکنون که اصول ابتدایی‌ی پردازش صوتی را تشریح کردیم، پیشتر‌ی مقاله به روش جداگانه به هر یک از تکنولوژی‌های رقیب خواهیم پرداخت.

جک صوتی هدفون

جک ۳.۵ میلی‌متری استاندارد، تحت عنوان TRS شهرت دارد که ابتدای کلمه‌های tip، ring و sleeve (نوک، حلقه و آستین) است. این کلمه‌ها به بخش‌های موجود در جک وصل به کابل هدفون‌ها اشاره دارد که میتوانید نمونه‌ی تصویری آن را پیشتر ببینید.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

این جک صوتی مدت لحظه فراوانی است که مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. بهترین جمله‌ای که می‌توان پیرامون‌ی این جک صوتی گفت، این است که به طرز مداوم رفتار می‌کند؛ تنها کفایت می کند آن را به خروجی صوتی مربوطه وصل کنید. هنوز در بیش‌تر موارد به توجه به این جک صوتی، نیازی نیست که نگران سازگاری یا عدم سازگاری ابزار‌های خود باشید. ابزارهای صوتی پیشرفته و توانمند (Highe end)، از جک صوتی بزرگ‌تر ۶.۲ میلی‌متری استفاده می‌کنند با اینحال در همه‌ی تلفن های همراه هوشمند و ابزار‌های قابل حمل دیگر، در بیشتر مواقع از جک ۳.۵ میلی‌متری استفاده می‌شود. به علاوه از طرف دیگر، به توجه به این جک نیازی برای نگرانی در باب مکان اتصال آن بر روی گوشی نیست و حتی در مکان‌های تاریک هم به سادگی می‌توان جک هدفون را به گوشی وصل کرد. این موارد بی‌مانند، عواملی هستند که باعث تکمیل به کار بودن و شهرت بیش از حد جک TRS استاندارد شده است.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

با استناد به این شرایط، چرا کمپانی‌های تولید کننده‌ی ابزار‌های هوشمند علاقه مند به خلاص شدن از دست جک صوتی استاندارد هستند؟ خوب است برای یافتن جواب این پرسش، اپل را به عنوان کمپانی که به تدریج تکنولوژی‌های قدیمی پرطرفدار را از رده خارج کرده و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی تازه تر را جانشین می‌کند در نظر بگیرید. همان‌طور که به خاطر دارید، اپل اولین کمپانی بود که در روزگاران قدیم فلاپی دیسک و در چند سال واپسین هم، CD را از رایانه‌های خود حذف کرد. اپل به عنوان کمپانی آتی‌نگر و فناورانه شهرت دارد. این تولیدکننده یقینا درمقایسه با جک صوتی هم دیدگاه مشابهی دارد. به طوری که هم اینک اتصال لایتنینگ را به عنوان جایگزینی برای جک صوتی که راهکاری دیگر برای خروجی صدا است، تصمیم گرفته است. اپل مطمئنا با حذف جک صوتی به محیط بیشتری درون آیفون دسترسی خواهد داشت. برای نمونه، کمپانی اپل اندازه‌ی سیم کارت استفاده شده در آیفون و آیپد خود را به طرز پشت سر هم و دو بار کوچک‌تر کرده است.

با اینحال دلیل انجام این کار برای دیگر کمپانی‌ها در حد حدس و گمان است. این تولیدکننده‌ها امکان دارد دلایلی شبیه به با اپل را داشته یا همان‌طور که قبلا اظهار کردیم، به خاطر پیش‌دستی کردن در بهره برداری از تکنولوژی تازه و به رخ کشیدن خود در مقابل کمپانی اپل، اقدام به حذف جک صوتی بکنند. احتمالا چنین کمپانی‌هایی با پیش دستی، بعد از معرفی آیفون ۷ و آیفون ۷ پرو یا پلاس در انتهای سال میلادی، این تغییر و بهره برداری از یواس‌بی صوتی را به رخ اپل و علاقه مندان این تولیدکننده خواهند کشید. برای نمونه، وقتی که خبر تایید نشده‌ی بهره برداری از صفحه نمایش حساس به فشار در آیفون‌های اپل پخش شد، کمپانی چینی هواوی فورا گوشی تازه Mate S خود را به نمایشگر حساس به فشار تجهیز کرد. 

یواس‌بی مبتنی‌بر صوت الزاما بهتر از جک صوتی نیست.

با این وجود، هنوز دلایل پذیرفتنی فراوانی برای این که کمپانی‌های تولید کننده اقدام به حذف جک هدفون بکنند، نیست. فلاپی دیسک به خاطر وجود جایگزینی شایسته مانند CD در روزگاران قدیم منسوخ شد با اینحال همان‌طور که با مطالعه‌ی بخش‌های بعدی این مقاله متوجه خواهید شد، یواس‌بی مبتنی‌بر صوت (USB audio) الزاما بهتر از جک صوتی نیست.

یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

استفاده از خروجی صوتی دیجیتال در تلفن‌های هوشمند آتی، سرگرم کننده به ذهن خطور میکند. اگر نگاهی به گوشی‌های تلفن یک دهه‌ی قبلی بکنید، متوجه می‌شوید که همه‌ی آن‌ها از کانکتورهای دیجیتال سود می‌بردند و هیچ کدام از آن‌ها حاوی جک صوتی استاندارد نبودند. پیشتر میتوانید عکس هایی از درگاه Pop-Port نوکیا و FastPort سونی اریکسون را که حسی نوستالژیک القا می‌کنند، ببینید.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

به توجه به این که چندین سال بعد، استاندارد طلایی جک TRS هم منسوخ خواهد شد؛ با اینحال هنوز چنین کاری عملی نیست. حتی اپل هم به توجه به این که بعد از معرفی آیفون ۴ اس، در جستجوی اتصالی هوشمند برای جانشین کردن با کانکتور ۳۰ پین خود تنها برای ارسال صدا بود، با اینکه دیر با اینحال بالاخره به بهره برداری از جک ۳.۵ میلی‌متری استاندارد در آیفون ۵ روی آورد.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

اخبار غیر موثق پخش شده در باب حذف جک صوتی آیفون ۷ و توزیع گوشی‌های بدون جک هدفون به وسیله‌ی عده ای از کمپانی‌ها، یقینا به خاطر مباحث مربوط به صدای حاوی رزولوشن بالا (HD Audio) است. کمپانی‌های تولید کننده، مدعی ارسال صداهای با کیفیت بالای بدون فشردگی از روش خروجی دیجیتالی خالص درگاه USB هستند. با اینحال این ادعا بطور کلی غیرمنطقی است.

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، گوش‌های ما با صدای دیجیتال سازگار نیستند. از اینرو صدای حاوی bit depth (دقت نمونه برداری) ۱۶ بیت و ۳۲ بیت یا فرمت MP3 و FLAC برای گوش‌های انسان اهمیتی ندارد. ما تنها قادر به شنیدن صدای آنالوگی هستیم که به خوبی بهینه شده باشد. به علاوه از طرف دیگر، این که پردازش صدا در گوشی یا داخل هدفون صورت بگیرد، مسئله چالشی دیگر خواهد بود.

ارسال صدای دیجیتال خالص به وسیله‌ی USB مبتنی‌بر صدا، اظهاری بی‌پایه و اساس شمرده می‌شود.

برای نمونه یک موسیقی باکیفیت بالای ۲۴ بیتی موجود در موبایل هوشمند کاربر می‌تواند ابتدا درون گوشی پردازش شده و سپس به دلیل‌ی یک کانکتور آنالوگ به هدفون وصل به خروجی جک صوتی ارسال شود. به علاوه از طرف دیگر، همین موسیقی می‌تواند از روش کانکتور مبتنی‌بر یواس‌بی صوتی به طرز مستقیم و به عنوان یک سیگنال دیجیتال به هدفون ارسال شده و بعد از مبدل شدن به سیگنال آنالوگ به گوش کاربر ارسال شود. از اینرو هردو تکنولوژی در زنجیره‌ی مبدل به یک نقطه‌ی مشترک منتهی می‌شوند. بدین خاطر، ارسال صدای دیجیتالی خالص به وسیله‌ی یواس‌بی صوتی، اظهاری بی‌پایه و اساس شمرده شده و ترفندی برای جذب بازار است؛ چونکه در هردو راه حل، صدای پردازش شده‌ی نهایی به سیگنال آنالوگ مبدل خواهد شد.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

قبلی از این، در بیش‌تر موارد صدای پردازش شده در داخل خود گوشی بهتر خواهد بود. احتمالا، چیپ کدک صوتی موجود در مادربرد موبایل هوشمند به طرز زیادی از کیفیت بالاتری درمقایسه با کدک صوتی استفاده شده در هدفون‌ها دارا خواهد بود. حتی گوشی‌های کم بهای هم قادر اند تجهیز به کدک صوتی خوب کمپانی کوالکام باشند؛ درحالی که مطمئنا در هدفون‌های کم بهای، کیفیت مبدل‌های صوتی و آمپلی‌فایر پایین بوده و با این وجود به طرز مستقیم بر روی کیفیت صدای دریافت شده به وسیله‌ی کاربر تاثیر منفی خواهد گذاشت.

علاوه‌بر موارد گفته شده، گسترش هزینه‌ی تولید هدفون‌ها را هم به معایب حذف جک صوتی اضافه کنید. هزینه‌ی تمام شده‌ی تلفن های همراه هوشمند به خاطر حذف شدن جک صوتی کاهش می‌یابد با اینحال مطمئنا هدفون‌ها بدون توجه به کیفیت، به خاطر افزودن هزینه‌های مهندسی و قطعات اضافی استفاده شده در آن‌ها، بسیار گران‌تر از قبل خواهند شد. دلیل پرهزینه بودن هدفون‌های بلوتوث در مقایسه با همتایان سیمی و حاوی کیفیت صدای بالاتر هم، همین عامل است. اگر تمایلی به خرید هدفون‌های مبتنی‌بر اتصال یواس‌بی ندارید، میتوانید بهره برداری از یک آداپتور(adapter) را مد نظر قرار دهید.

مساله‌ی خسته کننده‌ی دیگر، مربوط به استفاده‌ی همزمان از شارژر و هدفون است. به علاوه از طرف دیگر، تصویر کنید که اگر کاربری یک موبایل هوشمند اندرویدی، لپ‌تاپ و یک آیپد داشته باشد، می بایست از سه نمونه هدفون مختلف یا حداقل از دو عدد آداپتور دارای اختلاف بهره ببرد.

می‌توان از عده ای معایب گفته شده صرف نظر کرده و امیدوار بود که با گذشت لحظه بهتر شوند. با اینحال همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، تازه ترین باری که از کانکتورهای صوتی دیجیتال استفاده می‌کردیم، موقعیت بهتر نشده و مجبور به سود‌مندی از نو از جک TRS قدیمی شدیم. هم اینک، ممکن نیست که این موضوع رخ دهد؛ به فرض، باید چندین سال آداپتورها و کابل‌های چندگانه را تحمل کنیم. در انتهای اگر یواس‌بی صوتی ارزش این همه مشکلات را داشت، می‌تواند ماندگار باشد. با اینحال هنوز دلیل قانع کننده‌ای برای گذار از جک صوتی به یواس‌بی مبتنی‌بر صدا نیست.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

مدت فراوانی است که از یواس‌بی مبتنی‌بر صدا در ابزار‌های مختلف استفاده می‌شود و این، بخش جالب مسئله را تشکیل می‌دهد. ابزار‌های حاوی سیستم عامل iOS، از مدت‌ها پیش حاوی خروجی صدای دیجیتال از روش اتصال لایتنینگ هستند. به علاوه از طرف دیگر، ابزار‌های حاوی اندروید لالی‌پاپ و ورژن‌های بالاتر قادر به خدمات رسانی از خروجی یو‌اس‌بی مبتنی‌بر صدا هستند. حتی گوشی‌های اندرویدی قدیمی‌تر هم با اعمال پیکربندی‌های سفارشی قادر اند از روش میکرو یو‌اس‌بی صدای دیجیتال را انتقال دهند. مدت مدیدی است که به اصطلاح رابط صوتی برتر را در دست داریم؛ با اینحال هنوز هیچ کس به بهره برداری از آن روی نیاورده است. هدفون‌ها و هندزفری‌هایی که به طرز مستقیم به این کانکتورها وصل می‌شوند بسیار محدود و کم‌یاب هستند. دلیل این بی‌توجهی هنوز بطور کلی واضح نیست. حتی علاقه‌مندان به موسیقی که تنها در جستجوی مزیت هستند، به دلیل مشکلات و کم‌یاب بودن ابزارهای سازگار با یواس‌بی صوتی، بهره برداری از جک صوتی قدیمی را ترجیح می‌دهند.

به توجه به این تفاسیر، خیلی زود بطور کلی مجبور به بهره برداری از رابط صوتی دیجیتال خواهیم بود. ممکن است به عنوان یک طرفدار صدا و تکنولوژی، علاقه مند تست صدای دیجیتال باشیم؛ با اینحال به عنوان یک کاربر باید اظهار کنیم که کمپانی‌های تولید کننده تنها به خاطر داشتن محیط بیش‌تر در داخل موبایل هوشمند آتی‌ی خود و باریک‌تر کردن آن، ما را مجبور به سردرگمی در انتخاب و بهره برداری از هدفون‌های پرهزینه خواهند کرد.

صدای بی‌سیم

به اشتراک این همه هیایو، خارج از فکر نیست که بیننده پیشرفت هدفون‌های بی‌سیم و استفاده‌ی گسترده از آن‌ها به اشتراک استفاده کنندگان باشیم. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، بالاخره روزی جک صوتی هدفون هم با تکنولوژی‌های دیجیتالی جانشین خواهد شد؛ ولی باید گفت، مصرف کنندگان در بیشتر مواقع قادر اند بهره برداری از هدفون‌های بی‌سیم را هم مد نظر قرار داده و بجای آن یواس‌بی صوتی از آن سود ببرند.

صدای بی‌سیم، از مزایای ممتازی مانند سازگاری با همه‌ی ابزار‌ها و بی‌سیم بودن دارا است.

مزایای بهره برداری از صدای بی‌سیم، واقعا فوق‌العاده هستند. عدم وجود کابل، جدی ترین مزیت بهره برداری از صدای بی‌سیم شمرده می‌شود. این مزیت یکی از مواردی است که برای درک صحیح، باید خودش آن را تجربه کنید. به احتمال قوی اگر از هدفون‌های کابلی به بهره برداری از هدفون‌های باکیفیت نسبتا خوب روی بیاورید، مطمئنا به خاطر آزادی رفتار این هدفون‌ها، هرگز فکر بازگشت به نمونه‌های کابلی را هم نخواهید کرد!

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

هم اینک، هدفون‌های بی‌سیم حدودا با بیش‌تر ابزار‌ها سازگار هستند. صرف نظر از برند، موبایل هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ و حتی بیش‌تر پخش کننده‌های MP3 از تکنولوژی اتصال بلوتوث خدمات رسانی می‌کنند. تکنولوژی بلوتوث بیش‌تر از چیزی که فکر می‌کنید همگانی بوده و از این نظر در مقام دوم بعد از جک استاندارد TRS قرار دارد.

کیفیت پایین صدا دلیلی است که باعث عدم انتخاب هدفون‌های مبتنی‌بر بلوتوث به وسیله‌ی استفاده کنندگان شده است. تست شخصی ما نشان می‌دهد که این هدفون‌ها درمقایسه با سال‌های قبلی افزایش کیفی قابل ملاحظه‌ای دریافت کرده و هنوز هم درحال بهینه‌تر شدن هستند. به توجه به کدک‌های فشرده‌سازی توانمندی مانند aptX و LDAC، الزامی به نگرانی در باب از دست رفتن داده‌های صوتی نیست.

مقایسه جک صوتی با یواس‌بی مبتنی‌بر صدا

در کل، حذف جک صوتی راهی به سوی آتی بوده و بالاخره کمپانی‌های تولید کننده به بهره برداری از تکنولوژی‌های تازه ای مانند یو‌اس‌بی صوتی یا صدای بی‌سیم روی خواهند آورد. مطمئنا در آتی و در جستجوی توزیع آیفون ۷ کمپانی اپل، بیننده پیشرفت عظیم هدفون‌های بی‌سیم خواهیم بود. ممکن است هنوز صدای این هدفون‌ها به همان خوبی هدفون‌های کابلی مورد پسند علاقه‌مندان به موسیقی نباشد با اینحال مطمئنا زندگی با صدای نسبتا خوب به دردسرهای بهره برداری از هدفون‌های کابلی با کیفیت محشر و آداپتورهای مربوطه ترجیح دارد. هم اینک نمی‌توانیم بیش از این به ارزش صدای بی‌سیم تاکید کنیم. به توجه به این که هم‌اکنون شارژرهای بی‌سیم وارد عرصه‌ی رقابت شده‌اند، با اینحال در کمال تاسف هنوز عده ای از مصرف کنندگان استدلال می‌کنند که بهره برداری از کابل برای انتقال صدا بهتر از هوای آزاد موجود در در باب ما است.

بهره برداری از کدام تکنولوژی را برای گوش کردن به موسیقی ترجیح می‌دهید؟ لطفا نظرها خود را در قسمت دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

تازه ترین اخبار صوتی تصویری را در استریوکینگ پیگیری کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید این اخبار را برای دوستان خود ارسال کنید.

منبع