سامسونگ اولین دستگاه پخش بلو-ری 4K را به بازار عرضه کرد

سامسونگ اولین ابزار پخش بلو-ری ۴K را به بازار معرفی کرد

سال قبلی در کنفرانس IFA سامسونگ از اولین پخش‌کننده‌ی بلو-ری Ultra HD 4K خود پرده گشود. همزمان با اینکه مقرر شده بود این ابزار ۴۰۰ دلاری از ماه آتی‌ی میلادی در بازار معرفی میشود، بیننده توزیع قبل از موعد آن هستیم. با ما در ادوراما همراه باشید تا با پخش‌کننده‌ی تازه سامسونگ و به علاوه از طرف دیگر استاندارد تازه فرمت بلو-ری Ultra HD 4K بیشتر آشنا شویم.

 اگر به خاطر داشته باشید مدتی قبل در سایتهای اینترنتی به این مسئله پرداختیم که چرا خرید تلویزیون‌های ۴K دیگر کار احمقانه‌ای نیست. دلایل بهتری تلویزیون‌ و فرمت ۴K درمقایسه با Full HD بسیار شبیه به هم هستند. از نمونه این دلایل می‌توان به طیف رنگ گسترده (Wide Color Gamut) و دامنه‌ی دینامیک بالا (High-Dynamic Range) اشاره نمود. اگر با این اصلاحات آشنایی چندانی ندارید، پیش نهاد می‌شود نوشته  «چرا خرید تلویزیون‌های ۴K دیگر کار احمقانه‌ای نیست» را مطالعه کنید.

یکی از دلایل پیوستن به موج Ultra HD، متداول شدن روزافزون محتوای ۴K است. بسیاری از استودیوهای فیلم‌سازی قصد دارند تا فیلم‌های خود را با فرمت تازه معرفی کنند و همین اکنون هم می‌شود فیلم‌های مانند مریخی و کینگزمن: خدمات مخفی را در آمازون پیش سفارش داد. وانگهی خدمات‌های استریم ویدئو مانند نتفلیکس، آمازون پرایم و یوتیوب، خیلی قبل از این به استقبال فرمت تازه رفته‌اند.

پخش کننده‌ی سامسونگ با اسم UBD-K8500 هزینه ای برابر با ۴۰۰ دلار داشته و قادر خواهد بود غیر از دیسک‌های بلو-ری ۴K، دیسک‌های بلو-ری معمولی، بلو-ری سه بعدی، DVD و CD را هم پخش کند. ابزار سامسونگ به علاوه از طرف دیگر توانایی استریم محتوای ۴K از نتفلیکس را هم خواهد داشت.

با اینحال فرمت تازه Ultra HD 4K چه خصوصیاتی دارد و دیسک‌های بلو-ری حاوی آن چه تفاوتی با دیسک‌های بلو-ری معمولی دارند؟

۴K چیست؟

اصطلاح ۴K به رزولوشن ابزار‌ها یا محتواهایی که تعداد پیکسل طول افقی تصویر در آن‌ها حدود ۴۰۰۰ پیکسل باشد اطلاق می‌شود.

4K

۴K دو استاندارد اصلی دارد: استاندارد اول با اسم DCI 4K شهرت دارد که رزولوشنی برابر ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل دارد، و استاندارد دوم که UHD-1 اسم گذاری شده حاوی رزولوشنی برابر ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل و نسبت تصویر ۱۶:۹ است. یوتیوب، صنعت سینما، تولیدکنندگان تلویزیون و بازی‌های ویدئویی همگی از استاندارد دوم استفاده می‌کنند.

با اینحال ۴K تنها یک عدد است که رزولوشن صفحه نمایش یا ویدئو با آن واضح می‌شود؛  کیفیت محتوا و فرمت دیسک‌های بلو-ری تازه، بحث بطور کلیً جدایی است.

هرآنچه پیرامون‌ی بلو-ری Ultra HD 4K باید بدانید

4k ultra hd

در سپتامبر سال ۲۰۱۴ انجمن دیسک بلوری (Blu-ray Disc Association) اطلاع داد که دیسک‌های بلو-ری هم از استاندارد UHD-1 با رزولوشن ۳۸۴۰×۲۱۶۰  و نرخ فریم ۶۰ فریم بر ثانیه خدمات رسانی خواهند کرد. به علاوه از طرف دیگر در این استاندارد از کدگذاری فایل تصویری پربازده (HEVC:  High Efficiency Video Coding) برای فشرده‌سازی ویدیو استفاده خواهد شد. دیسک‌های بلو-ری ۴K با گسترش عمق رنگ به ۱۰ بیت، دامنه‌ی دینامیک (HDR) بالاتری خواهند داشت و استاندارد Rec. 2020 به آن‌ها اجازه می‌دهد تا طیف رنگ (color gamut) گسترده‌تری داشته باشند.

خصوصیاتی که برای دیسک‌های بلو-ری تعریف شده است شامل ۳ حجم مختلف از دیسک‌، هر یک با نرخ بیت (BitRate) خاص خود است: دیسک‌های ۵۰ GB با کیفیت ۸۲ مگابیت بر ثانیه، ۶۶ GB با کیفیت ۱۰۸ مگابیت بر ثانیه، و ۱۰۰ GB با کیفیت ۱۲۸ مگابیت بر ثانیه. برای مقایسه ممکن است دوست داشته باشید که بدانید نرخ بیت دیسک‌های DVD در بهترین حالت ۱۱ مگابیت بر ثانیه است.

از جهت استاندارد صوتی هم صدای با کیفیت Dolby Atmos و DTS:X دیسک‌های بلو-ری را همراهی خواهند کرد.

ظرفیت بالای دیسک‌های بلو-ری بستر مناسبی برای توزیع محتوای ۴K بوجود می‌آورد. اگر استاندارد ۴K به خوبی رعایت شود، تست تماشای فیلم‌های Ultra HD بیشتر به نگاه کردن از پنجره به بیرون شبیه به است تا تماشای تلویزیون.

تازه ترین اخبار صوتی تصویری را در استریوکینگ پیگیری کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید این اخبار را برای دوستان خود ارسال کنید.

منبع