بلوری‌ های اولترا اچ‌ دی از استاندارد Dolby Vision پشتیبانی خواهند کرد

بلوری‌ های اولترا اچ‌ دی از استاندارد Dolby Vision خدمات رسانی خواهند کرد

اگر مدت فراوانی نمیگذرد که یک تلویزیون رده‌بالا تهیه کرده‌اید یا قصد خرید تلویزیون تازه دارید و اخبار مرتبط به تازه ترین تکنولوژی‌های مرتبط با نمایشگرها را پیگیری کرده باشید، حتما اسم HDR به گوشتان خورده است. HDR یا High Dynamic Range (طیف دینامیک گسترده) با ممکن آوردن طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها، غیر از اینکه عکس ها زنده و پویاتری را به نمایش می‌گذارد، به تلویزیون‌های LCD (که بر خلاف OLED-ها از سخت نسبت کنتراست پایین رنج می‌برند) یاری مینماید تا بر سخت نمایش رنگ‌های تیره غلبه کنند.

مقاله‌های مرتبط:

دو بازیگر اصلی استاندارد HDR عبارتند از Dolby Vision و HDR-10. اختلاف اصلی این دو استاندارد در این است که تکنولوژی دالبی ویژه و تجاری است و تولیدکنندگان ابزار‌ها و تولیدکنندگان محتوا برای بهره برداری از آن باید با پرداخت مبلغی، امتیاز بهره برداری از آن را تهیه کنند. این در حالی است که HDR-10 یک استاندارد باز است و برای بهره برداری از آن الزامی به پرداخت هزینه نیست. همین رایگان و باز بودن باعث شد تا در لحظه معرفی استاندارد دیسک‌های Ultra HD Blu-ray، ابتدا تنها فرمت HDR-10 به وسیله آن‌ها مورد خدمات رسانی قرار بگیرد. با اینحال امسال با خدمات رسانی هرچه بیشتر تلویزیون‌ها و ابزار‌های تازه از دالبی ویژن، انجمن بلوری نیز تصمیم گرفته است تا به جمع استفاده‌کنندگان از این استاندارد بپیوندد.

امسال در کنفرانس CES 2017، اکثر تولیدکنندگان بزرگ، تلویزیون‌ها و ابزار‌های پخش‌کننده‌ی تازه خود را با خدمات رسانی از استاندارد دالبی ویژن معرفی کردند. برای نمونه پخش کننده‌ی UDP-203 اوپو از روش بروزرسانی فرم‌ور از دالبی ویژن خدمات رسانی خواهد نمود و فیلیپس و ال‌جی نیز هر دو پخش‌کننده‌های تازه خود را با خدمات رسانی از استاندارد HDR دالبی معرفی کردند. ال‌جی حتی از این هم فراتر رفته و استاندارد صدای فراگیر Dolby Atmos را نیز به‌صورت مستقیم در تلویزیون‌های تازه خود استفاده است.

برایان کوان، مدیرعامل بخش سرگرمی‌های خانگی ال‌جی، در این باره بیان می کند:

کیفیت بالای صدا و تصویر، جزء عنصر های ضروری برای تست خوب تماشای تلویزیون هستند. بهره برداری از استانداردهای Dolby Vision و Dolby Atmos در تلویزیون‌های رده‌بالای OLED که اولین در نوع خود است، ما را قادر تولید میکند تا از روش توزیع صدا و تصویر شفاف، زنده و توانمند، تجربه‌ای چشمگیر و حقیقی در دست مصرف کنندگان قرار دهیم.

مقاله‌های مرتبط:

خدمات رسانی سخت‌افزاری تولیدکنندگان تلویزیون و ابزار‌های پخش تنها یک بخش معادله است. تا وقتی که محتوای HDR دالبی ویژنی وجود نداشته باشد، این خدمات رسانی سخت‌افزاری نتیجه‌ای نخواهد داشت. دالبی با مذاکره با کمپانی‌های لایونز گیت، یونیورسال پیکچرز و وارنر برادرز، سخت توزیع محتوا را نیز برطرف کرده است تا در سال میلادی جاری، بیننده توزیع اولین دیسک‌های بلوری سود گرفته از Dolby Vision به بازار باشیم.

ادی کانینگهام، مدیرعامل یونیورسال پیکچرز در این باره بیان می کند:

فرمت بلوری اولترا اچ‌دی در سال ۲۰۱۷ به وسیله صنعت فیلم به‌خوبی خدمات رسانی خواهد شد. ترکیب فیلم‌های تأثیرگذار یونیورسال و طیف دینامیک ممتازی دالبی ویژن، بهترین تجربه را برای صاحبان تلویزیون‌هایی که از این استاندارد خدمات رسانی می‌کنند، ممکن خواهد آورد.

اینکه در درازمدت Dolby Vision یا HDR10 پیروز جنگ فرمت‌ها خواهند شد، هنوز واضح نیست؛ با اینحال آنچه واضح است رقابت دلنشین این دو در آتی است. با استناد به آنچه در کنفرانس CES امسال بیننده بودیم، واضح است که سال ۲۰۱۷ یکی از دلنشین‌ترین سال‌ها برای علاقه‌مندان به سیستم‌های سینمای خانگی خواهد بود.

تازه ترین اخبار صوتی تصویری را در استریوکینگ پیگیری کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید این اخبار را برای دوستان خود ارسال کنید.

منبع