بررسی اسپیکر بلوتوث WS211 اپیسر

بررسی اسپیکر بلوتوث WS211 اپیسر

اپیسر که بیشتر در عرصه تولید انواع حافظه اکتیو است، یک اسپیکر بلوتوث موبایل را تولید کرده که کیفیت قابل قبولی را معرفی می‌کند. پیشتر به بررسی اسپیکر WS211 اپیسر می‌پردازیم.

کمپانی اپیسر که نامش بیشتر با حافظه‌های رم، فلش مموری و کارت‌های حافظه اجین شده، یک اسپیکر بلوتوث کوچک با حجم و کیفیت صدای خوب را روانه مارکت کرده است. این کالا که WS211 اسم گذاری شده در شکل دو رنگ پرطرفدار مشکی کلاسیک و قرمز معرفی شده است. غیر از این، اسپیکر بلوتوثی اپیسر ابعاد کوچکی دارد و به سادگی می‌توان آن را در منزل یا خارج از آن با خود بهمراه داشت و مورد بهره برداری قرار داد.

دفتر اپیسر در ایران ورژن مشکی‌رنگ این ابزار را در دست سایتهای اینترنتی قرار داده تا مورد بررسی قرار گیرد. WS211 از طیف وسیعی از اتصالات، شامل بلوتوث، NFC برای جفت شدن و ورودی AUX سود می‌برد و تنها ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

دیزاین

WS211 یک اسپیکر کوچک است که به سادگی میتوانید آن را با خود حمل کنید. ظاهر کوچک ابزار دلیل می‌شود فرض کنید حجم صدای خروجی آن پایین است، با اینحال در رفتار متوجه خواهید شد که این ابزار می‌تواند بسیار پرسر و صدا باشد. اسپیکر بلوتوث اپیسر تنها ۲۵۰ گرم وزن دارد و ابعاد آن نیز ۸۴.۷ در ۸۳.۵ در ۶۰ میلی‌متر است. به دلیل آنکه بهمراه این کالا یکی کیف ویژه نیز معرفی می‌شود، میتوانید با قرار دادن آن در گوشه‌ای از کیف خود، در بیشتر مواقع این اسپیکر کاربردی را همراه داشته باشید.

بدنه این اسپیکر از نوع پلاستیک براق است و اثر انگشت استفاده کننده روی آن باقی می‌ماند، با اینحال پلاستیک مورد بهره برداری در بدنه مقاومت بالایی دارد و بسیار محکم به ذهن خطور میکند. شبکه بلندگو تداعی‌کننده بلندگوی ضبط صوت‌های قدیمی است که در ترکیب با دیزاین مدرن بدنه، ظاهر با مزه ای به ابزار داده است.

ماژول NFC در پشت ابزار قرار دارد که با علامت N ویژه این تکنولوژی واضح شده است. در قسمت جلو نیز لوگوی Apacer و پایین آن یک چراغ LED تعبیه شده که نشان‌دهنده موقعیت ابزار است.

دیگر دکمه‌ها و ورودی‌های ابزار به بخش زیرین منتقل شده‌اند تا به زیبایی ظاهری این اسپیکر لطمه‌ای وارد نشود. در قسمت زیرین و در کناره‌ سمت چپ دکمه‌های کنترلی پخش/توقف و حجم صدا/قطعه بعدی و قبلی قرار گرفته‌اند. برای آن که قادر باشید قطعه در حال پخش را تغییر دهید، باید دکمه مرتبط به آن را فشرده نگه دارید، اگر اینطور نباشد این دکمه‌های حجم صدا را کم و زیاد می‌کنند. در سمت مقابل، یعنی بخش زیرین سمت راست نیز دکمه پاسخگویی به رابطه ورودی و همراه با آن میکروفون قرار گرفته است. بله! شما میتوانید رابطه ورودی را جواب داده و از روش میکروفون با مخاطب خود صحبت کنید. قرار گرفتن دکمه‌های کنترلی دربخش زیرین ابزار دلیل شده تا از لحاظ ظاهری بیننده بدنه‌ای ساده، دلچسب و یکپارچه باشیم، با اینحال کمی دسترسی به آنها را با سختی همراه کرده است. در حقیقت برای جواب به رابطه ورودی، تغییر حجم صدا و تعویض قطعه در حال پخش، باید این اسپیکر را بلند کنید یا اگر جای دکمه‌ها را حفظ هستید انگشت خود را به پایین ابزار ببرید که چندان استفاده کننده پسند نیست.

در قسمت پشتی نیز یک جک هدفون ۳.۵ میلی‌متری برای ورودی AUX، ورودی microUSB برای شارژ ابزار و دکمه پاور قرار دارد.

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم می‌توان ظاهر این اسپیکر را خوب توصیف کرد. ابزاری کوچک، دلچسب و سبک که کمی دسترسی به دکمه‌های آن ساده نیست.

شیوه‌های اتصال

یکی از خصوصیت‌های WS211 اپیسر این است که گستره وسیعی از ابزار‌ها را می‌توان به شیوه‌های متفاوتی به آن وصل کرده و از موسیقی لذت برد. با شرایطی که در اسم این کالا آمده است، WS211 از استاندارد ارتباطی بلوتوث خدمات رسانی می‌کند و بدین جهت می‌توان با بهره برداری از آن آهنگ یا هر فایل موسیقی را از تلفن‌های همراه دریافت کرده و پخش کرد. از دیگر توانایی ها و قابلیت ها این اسپیکر می‌توان به استاندارد NFC اشاره نمود که به خاطر آن، استفاده کننده می‌تواند با بهره برداری از گوشی یا تبلت خود ضربه آرامی به اسپیکر بزند تا دو ابزار با یکدیگر جفت یا اصطلاحا Pair شوند و در کوتاه ترین لحظه ممکن داده‌های مورد نظر خود را دریافت کند. شما میتوانید همه ابزارهای هوشمند خود، مانند تبلت‌ها یا تلفن‌های هوشمند را به روش بی‌سیم به این اسپیکر وصل کنید.

از جهت دیگر برای خدمات رسانی از ابزار‌های پخش‌کننده ساده‌تر یک ورودی AUX نیز مقرر کرده شده تا استفاده کننده بتواند P3 Player، لپ‌تاپ، موبایل یا هر ابزار پخش‌کننده دیگری را به آن وصل کرده و به موسیقی گوش فرا دهد.

اسپیکر بلوتوث WS211 اپیسر

برای اتصال ابزار از روش بلوتوث دو راه می باشد:

۱. با بهره برداری از NFC: اگر تلفنتان از تکنولوژی NFC خدمات رسانی می‌کند در چند ثانیه میتوانید تلفنتان را به اسپیکر اپیسر وصل کنید. برای این کار کفایت می کند بلوتوث تلفن را روشن کرده و بخش پشتی تلفنتان را به بخشی از اسپیکر که ماژول NFC در آن قرار دارد و با علامت N واضح شده نزدیک کنید. تلفن‌تان از شما اجازه می‌خواهد تا به اسپیکر وصل شود. با تایید این مسئله میتوانید موسیقی مورد نظرتان را پخش کنید.

۲. بدون بهره برداری از NFC: اگر تلفن شما از NFC خدمات رسانی نمی‌کند، باید اسپیکر را خاموش کرده و از نو روشن کنید. مشاهده خواهید کرد که چراغ LED در قسمت جلوی آن به حالت چشمک‌زن در می‌آید (اگر این گونه نشد، دکمه پاور را فشرده و نگه دارید تا صدای بوقی را بشنوید). وقتی ابزار وارد حالت جفت شدن شد، باید بلوتوث تلفن را روشن کرده، گزینه مرتبط به اسپیکر را یافته و آن را لمس کنید. با گزینش گزینه Pair تلفن شما با این اسپیکر جفت می‌شود و میتوانید از ان استفاده کنید.

یک برنامه پخش موسیقی با اسم ApacerMusic نیز برای این کالا مقرر کرده شده است که مدیریت راحت فایل‌ها و ساختن لیست‌های پخش را میسر می‌کند.

حجم و کیفیت صدای خروجی

ظاهر کوچک این ابزار در نگاه اول این تصور را بوجود می‌آورد که با کالایی مواجه هستیم که روی کوچک و توانایی حمل خوب آن تمرکز شده است و یقینا حجم صدای خروجی آن کم است. با اینحال در رفتار خلاف این مسئله ثابت می‌شود. WS211 صدای خروجی قابل قبولی تولید می‌کند و حجم صدای آن از انتظارات فراتر است. در حقیقت صدای ساخته شده به وسیله این اسپیکر به حدی است که در محیط‌های نسبتا شلوغ هم می‌تواند به صدای غالب مبدل شود، از اینرو تصورتان این نباشد که با کالایی ضعیف مواجه هستید، چرا که این ابزار کوچک ۳ وات توان صوتی دارد که خوب به ذهن خطور میکند.

اسپیکر بلوتوث WS211 اپیسر

کیفیت صدای خروجی نیز در چنین موقعیتی به خوبی اسپیکرهای قابلِ حمل پرهزینه خوب نیست، با اینحال راضی کننده است. به هر حال با ابزاری با یک بلندگو روبرو هستیم که نمی‌تواند آنچنان بُعد صدا را اشکار کند، با اینحال کیفیت آن پذیرفتنی است و می‌تواند لذت گوش دادن به موسیقی را برای استفاده کننده به ارمغان بیاورد. نکته مهم این است که با گسترش حجم صدا، کیفیت آن تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد؛ موضوعی که در بسیاری از اسپیکرهای بلوتوث با برند متفرقه در مارکت بیننده آن هستیم. یعنی وقتی حجم صدا از یک حدی بالاتر می‌رود، کیفیت شدیدا نزول می‌کند. چنین موردی را حتی در بالاترین حجم صدا در اسپیکر اپیسر نمی‌بینیم.

باتری

اسپیکر بلوتوث اپیسر به یک باتری لیتیوم-یون با ظرفیت ۱۲۰۰ میلی‌آمپرساعت تجهیز شده است. اپیسر مدعی است این باتری می‌تواند تا ۷ ساعت پخش مداوم موسیقی را تداوم بیاورد. در آزمایشی که انجام دادیم، یک پلی‌لیست را آنقدر پخش کردیم تا باتری این اسپیکر از حالت شارژ کامل به صفر رسیده و خاموش شود. در این تست حجم صدا را روی بیشترین حالت ممکن قرار دادیم. این روش حدودا ۶ ساعت ۴۰ دقیقه به طول انجامید که نشان از صحت ادعای اپیسر پیرامون عمر باتری این اسپیکر دارد.

نتیجه گیری

اسپیکر بلوتوث WS211 اپیسر

WS211 وزن و ابعاد کمی دارد، کیفیت تولید ان پذیرفتنی است، باتری آن می‌تواند نیازهای استفاده کننده را به خوبی پوشش دهد، گستره وسیعی از ابزار‌ها و ورودی‌ها را خدمات رسانی می‌کند و حجم و کیفیت صدای آن راضی‌کننده است. از این اسپیکر می‌توان برای صحبت‌ی تلفنی گروهی مثلا در جلسات یا پخش موسیقی و هر صدای دیگر سود برد.

مطمئنا این اسپیکر کیفیت ممتازی که اسپیکر بلوتوث‌های حرفه‌ای و پرهزینه معرفی می‌کنند را ندارد، با اینحال درمقایسه با قیمتش، کیفیتی فراتر از انتظار دارد. WS211 در بین بهترین اسپیکرهای مارکت جای نمی‌گیرد، با اینحال درمقایسه با هزینه ۱۰۰ هزار تومانی‌اش یک گزینه بسیار خوب برای علاقه‌مندان به موسیقی شمرده می‌شود.

شما میتوانید این اسپیکر را که در دو رنگ قرمز و مشکی معرفی می‌شود، در کیف مخصوصی که همراهش دریافت خواهید کرد، قرار داده و آن را در بیشتر مواقع همراه خود داشته باشید.

نقاط قوت

  • ابعاد کوچک و وزن کم
  • خدمات رسانی از ورودی‌های متنوع
  • کیفیت صدای پذیرفتنی

نقاط ضعف

  • بر جای ماندن اثر انگشت روی بدنه براق
  • دسترسی نه چندان راحت به دکمه‌های کنترلی

تازه ترین اخبار صوتی تصویری را در استریوکینگ پیگیری کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید این اخبار را برای دوستان خود ارسال کنید.

منبع